+90 532 446 6592 info@contactturkey.com
tr

Yat Kiralama Rehberi: Ücretler ve Diğer Tüm Ekstralar!

Bir tatil planlaması yaparken, en korkutucu nokta gizli maliyetlerdir. Contact Turkey olarak tüm bu korkularınızı ortadan kaldırmak ve hayalinizdeki mavi yolculuğu planlamak için deneyimli ekibimizle yanınızdayız. Ödeme yapacağınız tüm detaylar ve bir tekne tatiline dahil olabilecek her şey hakkında konuşarak rezervasyon sürecinde size rehberlik ediyoruz.

Mürettebat ile Birlikte Yat Kiralama Maliyetleri

İlk kez bir yat tatili planlıyorsanız, kiralama ve rezervasyon süreçleri, yolculuğu en ince ayrıntısına kadar planlamakla birleştiğinde zorlayıcı bir hal alabilir. Araştırmalar, doğru seçimlere ulaşmak, hesaplamalar… Tüm bu süreçler daha önce bu deneyimi yaşamış kişiler için bile oldukça çok enerji ve zaman gerektirir.

Contact Turkey’de, keyifli bir yat turu planlamak için harcayacağınız zaman ve enerjiyi en aza indirmekten ve bütçe planlamasından karada gezebileceğiniz tarihi lokasyonlara kadar tüm süreçlerle ilgilenmekten mutluluk duyuyoruz.

Yat kiralama fiyatları haftalık olarak verilir. Yatın kaç kişi ile kiralandığı, tüm kapasitesinin (6, 8, 12 misafir) kullanılıp kullanılmadığı, maliyetini değiştirmez. Haftalık bir yat kiralamanın ortalama maliyeti, bir gulet, bir motor yat veya bir katamaran için 5.000 Euro’dan başlarken; asansör, havuz, spa veya sinema salonu gibi lüks deneyim alanlarına sahip mega yatlarda 4.000.000 Euro’ya kadar çıkabilir.

En büyük gulet filosunun yer aldığı ülkelerden biri olan Türkiye’de, klasik ahşap yat kiralama fiyatları oldukça rekabetçidir. Bazı ülkeler, kiralama ücretine ek olarak vergi (KDV) ödemesini şart koşar, bazıları ise istemez. Örneğin, Yunanistan’da %12 KDV öderken, Türkiye’de KDV %18’dir. Karadağ’da ise yerel bir vergi ödemesi yoktur.

Yat Kiralama Ücretine Neler Dahildir?

Aslında, bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Kiralama ücreti üzerine uygulanan ek masraflar, kiralama sözleşmesinin hüküm ve koşullarına tabidir. Yat kiralarken bilmeniz gereken çeşitli sözleşme koşulları vardır ve bunlar sizin için maliyetlerle ilgili tüm önemli bilgileri özetleyecektir. Bu sözleşmeler içinde seyir sırasında yatta yer alacak tüm ekipmanlar ve mürettebat hizmeti (navigasyon, temizlik, yemek pişirme, mürettebat tarafından yiyecek ve içecek servisi) karşılığı ödeyeceğiniz ücret koşulları yer alır. Oranlar, yat sahipleri tarafından belirlenir.

Yat Kiralama Ücretini Etkileyen En Önemli Faktörler

Yat Sezonu

Düşük sezonda yat kiralamak daha ucuzken, yüksek sezonda (yani bir tekne turu için en popüler aylarda) kiralama çok daha pahalı olacaktır. Yat sezonu olarak adlandırılan aylar, bölgeye göre değişkenlik gösterir. Örneğin, Karayipler’de yüksek sezon dönemi, Noel ve Yeni Yılı içeren tatil sezonudur. Türkiye ve Avrupa’da ise yüksek sezon ayları Temmuz ve Ağustos aylarını ifade eder.

Yat Tipi

Yatın tipi (katamaran, motor yat, yelkenli yat, gulet), yat boyutu, üretici marka, yatın yaşı, yatta yer alan ekstralar, motor tipleri ve yat tipi ile ilgili diğer faktörler yat kiralamanın fiyatını belirler. Motoryat kiralamak genellikle yelkenli veya gulet kiralamaya göre daha pahalıdır; çünkü motor yat yapımı diğer iki tipten daha maliyetlidir. Yani bir yat inşası ne kadar pahalıysa, kiralama fiyatı da o doğrultuda yükselir.

Mürettebatlı yat kiralamaları “Her şey dahil” veya “Ekstra masraflı kiralama” olabilir.

Her şey dahil yat kiralama en çok Karayipler’de görülür. Bu turların fiyatı, misafir sayısına göre belirlenir ve kiralama sırasında yiyecek (günde üç öğün) ve içecekler (alkolsüz içecekler, bira, şarap), su sporlarının kullanımı, liman ücretleri ve tüm rota için gerekli yakıtı içerir.

Ekstra masraflı kiralama türü, en yaygın yat gezisidir. Bu tip kiralamalarda, baz kiralama ücreti dışında herhangi bir masraf içermeyen sözleşmelere yat kiralayan kişilerin istedikleri ekstralar yazılarak hesaplanır. Bu tür masraflar, yiyecek, içecek, navigasyon, herhangi bir yerel vergi, özel marina ücretleri, kara gezileri, transferler, dalış vb. giderler ekstra olarak ödenir.

“Ekstra giderler sözleşmesi” (APA) aynı zamanda MYBA sözleşmesi olarak da bilinir. MYBA sözleşmesi, dünyanın herhangi bir yerinde yat kiralama söz konusu olduğunda gerçekten en yaygın kullanılan sözleşmedir. Contact Turkey, bu prestijli yatçılık derneğinin üyesidir.

APA nedir?

APA, yata, kiralamanız sırasında yemek ve atıştırmalıkların hazırlanması için gereken tam öğelerin yanı sıra yat için yakıt sağlamak amacıyla, kiralama öncesinde yata tahsis edilir. %30 APA, yatın kiralamadan önce tedarik edilmesi için gereken miktarı aşarsa ve kiralama sırasında herhangi bir ek ürün tedarik ederse, fazla miktar her zaman gemi yolculuğunun sonunda kiracıya iade edilir. Tabii ki, masrafları karşılamak için ek bir APA miktarı talep edildiğinde bunun tersi de geçerli olabilir. Kaptan ve rezervasyon acenteniz ile iletişim halinde kalarak kiralama masraflarını kontrol edebilirsiniz.

Kiralama ücretine dahil olan veya olmayan bir yat kiralama ile ilgili çeşitli maliyetlerin ayrıntılı bir listesi:

 • Mürettebat, hizmet ve mürettebat maaşları (temel kiralama ücretine dahildir);
 • Teknede mevcut su oyuncaklarının kullanımı (temel kiralama fiyatına dahildir);
 • Jet Ski gibi su oyuncaklarını çalıştırmak için yakıt ve ihale (temel kiralama fiyatına dahil değildir);
 • Dalış (çoğu durumda fiyata dahil değildir ve randevu dalışı randevusu sırasında ekstra ödenmesi gerekir);
 • Yiyecek ve İçecekler (Karayipler’deki kiralama fiyatına veya sahibinin kararına göre bazı özel tekneler için dahil edilebilir, ancak çoğu durumda dahil değildir ve kiralayan tarafından ödenmesi gerekir. Ürünler yerel süpermarketlerden ve mağazalardan satın alınır, bu nedenle satın alınan ürünler için herhangi bir «ek maliyet» ve kâr marjı ödemeyin – yalnızca mağazada belirtilen fiyat);
 • Elektrik üreten jeneratörler için yakıt (Doğu Akdeniz’deki bazı guletler hariç fiyata dahil değildir);
 • Yatın seyir yakıtı (Doğu Akdeniz’deki bazı guletler ve Karayipler’deki katamaranlar hariç fiyata dahil değildir. Ayrıca motor yat kiralarken yüksek hızda seyahat ediyorsanız, yatın daha fazla yakıt tükettiğini unutmayın, bu nedenle yat daha fazla yakıt tüketir. giderler artacak);
 • Gemide Wi-Fi (genellikle kiralama fiyatına dahildir, ancak ekstra da olabilir. Bu sözleşmede belirtilmelidir);
 • Teknede TV, müzik sistemi, DVD, oyun gibi eğlence sistemi (kiralama ücretine dahildir);
 • İpuçları (kiralama fiyatına dahil değildir ve misafirlerin kişisel kararına göre kiralayan tarafından mürettebata verilir. Verilirse genellikle kiralama ücretinin %5-15’i kadardır);
 • Uydu bağlantısı (kiralama fiyatına dahil değildir);
 • Liman ve rıhtım ücretleri (genellikle kiralama fiyatına dahil değildir);
 • Özel marina ziyaretleri (kiralama fiyatına dahil değildir);

Özel marinaları ziyaret etmek zorunda olmadığınızı ve uydu telefonu kullanımının sadece ihtiyacınıza göre olduğunu unutmayın. Dolayısıyla yukarıda bahsedilen maliyetlerin dağılımına baktığınızda, maliyetleri en aza indirmek için neleri deneyimleyip neleri yaşamayacağınızı seçebilirsiniz. Böylece bir gemi kiralayıcısı olarak gördüğünüz gibi giderleri kolayca takip edebilirsiniz.

 • Teslimat ücreti, yalnızca kiracının yatın ana üssünden farklı bir limandan bir yat kiralamaya (veya ondan ayrılmaya) karar vermesi durumunda tahsil edilir;
 • Yatın çamaşırlarının yıkanması (çarşaf, havlu, çarşaf, masa örtüsü) kiralama ücretine dahildir. Bazı yatlar, kiralama yapan kişinin kişisel eşyalarını sık olmamakla birlikte ücretsiz olarak yıkayabilir ve bunun için özel ekipman bulunmadığından hassas çamaşırların yıkanması konusunda sorumluluk taşıyamazlar;
 • Katma Değer Vergisi genellikle kiralama ücretine dahil değildir ve ayrıca ödenmesi gerekir. Bazı ülkeler için geçerli değildir, dolayısıyla KDV’ye gerek yoktur. Bazı yatların kiralama fiyatına KDV dahil olabilir. Bu, birçok farklı faktöre bağlıdır ve yat kiralama uzmanımız, sorgulama sürecinde size her bir tekne için KDV ile ilgili tüm doğru bilgileri sağlayacaktır;
 • Diğer olası ekstralar, başka bir ülkeye (örneğin Türkiye’den Yunanistan’a) yelken açarsanız gümrükleme ücretleri, milli park ücretleri, kara turları, geziler, rehberli turlar, transferler, uçak biletleridir.

Yat Tatili Otel Tatilinden Daha Ucuz Olabilir mi?

Elbette, haftada 200.000 Euro’ya ve daha yüksek bir fiyata mega yat kiralamazsanız, olabilir. Etkinlik için kiralanabilecek bir yat örneği inceleyelim:

Yüksek sezon ücreti haftalık 14.000 Euro olan bir gulet’te 25 misafir ağırlayabilirsiniz. Kurumsal bir toplantı veya özel bir etkinlik için kiralama vb. planlıyorsanız, kişi başı maliyet çok düşüktür. 14.000 Euro / 25 misafir = haftada kişi başı 560 Euro’dur; yatta konaklama ve günde 2 öğün yemek için kişi başı günlük sadece 80 Euro’dur. Üzerine kiraladığınız bölgenin bergileri eklenir.

Bir yat hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri nasıl edinebilirsiniz?

Web sitemizde listelenen bir yatı beğendiyseniz veya burada olmayan bir yat hakkında bilgi arıyorsanız, kiralama fiyatlarının ve ekstraların kapsamlı bir dökümünü almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Maliyetlerin Şeffaflığı Çok Önemli

Amacımız yat kiralama fiyatları konusunda kendinizi rahat hissetmenizdir. Bir yatta tatil için rezervasyon sürecinin ve fiyatlarının mümkün olduğunca şeffaf olması gerektiğine inanıyoruz. Maliyetlerin dökümünü önceden bilmek, zihninizi rahatlatmanıza yardımcı olurken, beklenmedik şeylerin ortaya çıkmasından korkmanızı engeller.

Yat kiralama rezervasyon süreci nasıl daha kolay hale getirilir?

Önceliğiniz yat kiralamak istediğiniz yeri seçmek, hangi tür yat kiralamak istediğinize ve ne zaman tura çıkacağınıza karar vermek olmalıdır. ATtüm bu koşullardaki yatların bir listesini size sunacak uzman ekibimiz ile görüşerek bu süreci kolayca atlatabilirsiniz.

Contact Turkey ekibi olarak, mükemmel bir yat rezervasyonu yapmanın zaman aldığını biliyoruz ve bu süreci sizler için kolaylaştırıyoruz. Kiralık yatınıza ulaştığınızda, daha önce hiç hissetmediğiniz kadar kaygısız ve rahat hissedeceksiniz. Ziyaret edeceğiniz tüm güzel sahil kasabalarını, koyları ve adaları düşünün. Kişisel şefinizin sizin için kuracağı masayı ve tüm lezzetli yemekleri düşünün… Üstelik tüm bunlar için hiçbir şey yapmanıza gerek yok!

Contact Turkey, dünyanın her yerine tam mürettebatlı lüks yat turu hizmeti sunan, alanında uzman bir ekibe sahiptir. Firmamız 1995 yılından beri yat tatillerini planlamakta ve organize etmektedir.

Her türlü soru ve destek için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz! E-posta: info@contactturkey.com